FoR’dan Haberler - Haziran 2024

FoR’dan Haberler - Haziran 2024
TL;DR Kuzey Yarımküre'de baharın gelişiyle Friends of Respect üyeleri farklı ülkelerde buluşmalar gerçekleştirdi. Çağlayan Sempozyumu'nda gençlerimiz ayakta alkışlandı. Diyalog Zirvesi 2024 Belçika'daydı. Hizmet Okulu'nun geleceği Brüksel'de konuşuldu. Mesnevi Dershanesi ve Hac&Umre Sertifikası hızla ilerliyor. FoR Yaz Seminerleri başladı. (İki yeni seminer!) 1 Haziran'da Gönül Nağmeleri Kampına davetlisiniz! Yapay Zeka Etiği Divanı ile Haziran ayında ajandanıza yapay zekayı alın. Kaçırmamanız gereken gelişmelerle FoR'dan Haberler heyecanını sizlerle paylaşıyoruz.

FoR Buluşmaları Toronto’da Başladı

Toronto FoR Üyeleri Buluşması, MAMA FATMA Restoranı, 12 Mayıs 2024 - Foto: MESUT BARAN / FoR
Toronto ve civarında yaşayan Respect Graduate School mezunları şehrin güzide mekanlarından Mama Fatma Restoranda bir araya geldi. 11 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşen buluşmada uzun süredir birbirlerini online eğitimden tanıyan üyeler gerçek dünya tecrübesi yaşamış oldular. 

Toronto Friends of Respect (FoR) üyeleri, Mayıs ayının ilk haftasında, baharın ümitleri yeşerten iklimine uygun sıcacık bir buluşma gerçekleştirdi. Toronto’nun nezih restoranlarından birinde bir araya gelen Respect mezunları hasbihal edip dertleştiler. Respect bünyesinde yapılabilecek projeleri masaya yatıran FoR üyeleri mevcut projelerin iyileştirilmesine yönelik fikir teatisinde de bulundular. 

Toronto buluşması online eğitimin eksik bıraktığı yüzyüze kültür aktarımını tamamlaması açısından kendi başına bir iyileştirme çabasıydı aslında. Katılımcılar evimizin rahat ortamında, bir linke tıklayarak alanında uzman hocaların derslerine ulaşma hizmetini odamıza kadar getiren değerli insanları yüzyüze görerek tazelenme fırsatı bulmuş oldular. 

(FoR Toronto Ekibi)


Bir Güzel Günün Ardından…

Köln FoR Üyeleri Buluşması, 12 Mayıs 2024 - Foto: FoR

Almanya-Köln çevresindeki Respect Graduate School (RGS) mezunları, Mayıs ayının ikinci hafta sonu, çiçeklerin açtığı ve gökyüzünün maviyi en canlı haliyle sergilediği güzel bir Pazar gününde piknik buluşması gerçekleştirdi. 11 Mayıs tarihinde düzenlenen Çağlayan Kültür Mirasımız sempozyumunun ertesi günü yapılan piknik, RGS mezunları ve Friends of Respect (FoR) ailesine mensup öğrenci ve hocaları bir araya getirdi.

Çocukken bize anlatılmış, kısacık, masal tadında bir hikayedir –sanırım herkes bilir– hani, avuç içi kocaman açılarak “Buraya bir kuş konmuş.” diye başlar. Her parmak sıra ile avuç içine doğru kapatılarak ahenkle “Bu tutmuş, bu kesmiş, bu pişirmiş, bu yemiş.” sıra en küçük parmağa gelince de “Bu da ‘Hani bana?! Hani bana?!’ demiş…” diyerek biten hikaye hani… Öylesi kısacık, ışıl ışıl, hafızalara kazınan bir buluşmaydı Köln pikniğimiz. Herkes bir ucundan tutmuştu işin… yıkayan, pişiren, servis yapan… hepsi vardı. Tek farkı vardı hikayeden: “Hani bana?!” diyeni yoktu. Yoktu, herkes kendine bir yer, bir gönül sandalyesi bulmuştu bu buluşmada… İlk defa görüştükleri halde yıllardır tanışıyor olmanın samimiyet ve sıcaklığında idi bütün katılımcılar… İçine yürek yürek sevginin katıldığı lezzetli ikramlar, “Çay koy keçeli, yeniden başlıyoruz…” kıvamında demlenmiş çay ve çaydan da koyu muhabbetle dolu güneşli bir gün… 

“Piknik” ifadesinin anlamını taşımaya yetmediği, zamanın su gibi akıp gittiği bir tecrübeydi. Hele toplanma vakti geldiğinde sergilenen dostane yardımlaşmanın keyfini anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalır. “Tekrar… En kısa zamanda…” temennileri eşlik etti uğurlamalara… Günün kendisi kadar, nicedir ekranlarda tanıştığımız insanların gerçek olduklarını görmek kadar heyecan vericiydi gelecek planlamalarını konuşmak. Aslında Respect’le tanıştığımız ilk günden bu yana yaşadığımız en gerçek tecrübeydi, ama rüya gibiydi… En kısa zamanda “2. Geleneksel Friends of Respect Buluşması”nda görüşmek niyet ve duası ile…

(Meryem Köken, Hatice Dem)


Çağlayan Sempozyumu’na Katılan Gençlerimiz Ayakta Alkışlandı

Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleşen Çağlayan Kültür Mirasımız Sempozyumuna sunumlarıyla katılan Gençlerle Başbaşa ve Genç Çağlayan ekipleri ayakta alkışlandı. 

11 Mayıs 2024 günü Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleştirilen Çağlayan Kültür Mirasımız sempozyumu pek çok yönden bir kuşak köprüsü gibiydi. İslam kültür mirasının kaynaklarının ele alındığı sempozyumda konuşmacılar da seyirciler de üç-dört kuşağı temsil ediyordu. Birinci kuşaktan Abdullah Aymaz ve Prof. Dr. İrfan Yılmaz hocalarımız, ikinci kuşaktan Prof. Dr. Osman Kaşıkçı, Prof. Dr. Mehmet Ateş, Dr. Reşit Haylamaz hocalarımız ve üçüncü kuşaktan Kerim Balcı, Ahmet Hakan Gökçe ve Hilal Akdeniz hocalarımız sunumlarını yaptılar. Ama ayakta alkışlananlar “Gençlerin Bakış Açısıyla Kültür Mirasımız” oturumunda konuşan Genç Çağlayan ve Gençlerle Başbaşa ekipleri oldu. Gençlerle Başbaşa ekibinden Ahmet Deniz, Hizmet gençliğinin kültür mirasımızın kaynaklarına olan ilgileriyle Hizmet aidiyetlerinin arasındaki ilişkisi araştırmıştı ankete dayalı çalışmasında. Ayhan Aydın ise Hizmet kızlarının dijital uzayı kimlik inşası ve kültür mirasımızla irtibatlarını koruyup yaşattıkları bir fırsat olarak çalışmıştı. 

Respect Graduate School’un sponsorlarından olduğu Çağlayan Sempozyumu’nda Sürekli Eğitim ve Sertifika Programları direktörü Kerim Balcı hocamız da Ahmet Mithat Efendi’den Fethullah Gülen’e Tanzimat ve Cumhuriyet aydınlarımızın medeniyet felsefelerini özetleyen bir sunum yaptı. Yaklaşık 900 izleyicinin katıldığı sempozyum önümüzdeki yıl da tekrarlanarak geleneksel hale getirilmeye çalışılacak.

(Meryem Köken)


Diyalog Zirvesi 2024 Belçika’da Gerçekleştirildi

Diyalog Zirvesi, Golden Lakes Village, Charleroi - 26 Mayıs 2024. Foto: Harun Deniz

Intercultural Dialogue Platform (IDP) ve Fedactio (La Fédération des Associations Actives de Belgique) derneklerinin ev sahipliğinde düzenlenen Diyalog Zirvesi 2024, Belçika'nın Charleroi şehrinin Golden Lakes Village bölgesinde 21-26 Mayıs tarihleri arasında dünyadan birçok akademisyen ve aktivistin katılımıyla gerçekleştirildi. 

Zirvede çeşitli ülkelerden gelen katılımcılar birlikte yaşama kültürünü geliştirmeye yönelik gerçekleştirdikleri projeleri ve edindikleri deneyimleri paylaştılar. Bu projeler arasında eğitim programları, sosyal entegrasyon projeleri ve kültürel etkinlikler de bulunuyordu.

Programda cinsiyet eşitliği, İslam ve kadın, sivil toplum faaliyetlerinde demokrasi ve insan hakları kültürü, birlikte yaşama kültürünün geliştirilmesi, çevre ve Hizmet Hareketi'nin mesuliyeti, hoşgörüsüzlükle mücadele ve diyaloğun rolü gibi konular masaya yatırıldı. Zirveye eğitimci olarak katılan Respect Graduate School Sürekli Eğitim ve Sertifika Programları direktörü Kerim Balcı Müslüman-Yahudi Diyalogundaki Zorluklar konulu bir etüt çalışmasını yönetti ve zirvenin son gününde “Hizmet Evrensel Barışı Tesis Edebilir mi?” konulu bir eğitim verdi. Bediüzzaman Said Nursi ve Fethullah Gülen Hocaefendi’nin barış inşası hakkında söylediklerinden oluşan eğitimi yaklaşık 250 katılımcı izledi.

(Harun Deniz)


FoR, Brüksel Buluşmasında Hizmet Okulu’nun Geleceği Konuşuldu

Brüksel’de FoR Üyeleri Buluşması, Cafe Blue Lime, 26 Mayıs 2024 - Foto: FoR
26 Mayıs Pazar günü Brüksel’in Cafe Blue Lime restoranında buluşan FoR üyeleri Hizmet Okulu’nun geleceğini konuştular.

Friends of Respect (FoR) üyeleri, 26 Mayıs Pazar günü Brüksel’de bulunan Cafe Blue Lime’de bir araya geldi. Belçika ve çevre ülkelerden gelen katılımcılarla gerçekleşen etkinliğe FoR direktörü Gülbin Acar ve Sürekli Eğitim ve Sertifika Programları direktörü Kerim Balcı da katıldı. 

Kanada, Fransa, Belçika ve Hollanda’dan Respect mezunlarının katıldığı program kahvaltı sonrasında FoR üyelerinin Respect’le tanışma hikayelerini anlattıkları bölümle devam etti. Kerim Balcı’nın Risale & Hizmet Araştırmaları Merkezi bünyesindeki seminerlerin okullaşma süreci hakkında bilgi verdiği buluşma toplu fotoğraf çekimiyle tamamlandı. 

Friends of Respect, dünyanın farklı coğrafyalarındaki Respect mezunlarını belli aralıklarla bir araya getirerek online eğitimin önemli bir açığını gidermeye çalışıyor. Siz de bulunduğunuz bölgede bir FoR Buluşması düzenlemek isterseniz direktörümüz Gülbin Acar’la ([email protected]) iletişime geçebilirsiniz.

(Harun Deniz, Kerim Balcı)


Dünyanın Her Yerinden Katılımcılarla Mesnevi-i Nuriye Okunuyor

Mesnevi-i Nuriye, her gün Discord üzerinden yarım saat boyunca, öğrenciler tarafından sırayla okunuyor. Tamamen öğrencilerin gönüllü katılımı ile EST 00.00 (CET 06.00) saatinde yapılan bu okumalar hakkında katılımcılara görüşlerini sorduk.

Respect Risale okulu her dönem kendi bünyesinde yenilikler çıkarmaya devam ediyor. Geçtiğimiz dönem Şualar dershanesinde başlayan bir alışkanlığın Mesnevi Dershanesine de yansıdığını gözlemliyoruz. Ders olmayan akşamlarda yapılan müzakereli rehber metin okumalarından farklı olarak, o dönemin ana kitabı – mesnevi dershanesinde isek mesnevi Nuriye oluyor – hiçbir yorumlama yapılmadan okunuyor. İlk başta yorumsuz izahsız metnin anlaşılmayacağı veya talep olmayacağı yönünde bir izlenim olsa da sabah okumalarına olan talep olağanüstü oldu. Bu talebin arkasını inceledik. Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’nin "Her fert, kalkmalı gece, hususi, sahurdan sonra, teheccüdden sonra, almalı 5 sayfa dahi olsa ‘Ya Rabbi! Bunu çok iyi anlamayı nasip et!’ demeli ve bir bahsi açıp okumalı, nefsine hitap ediyor gibi..." tavsiyesini bulduk. Bir teşvik bulunca dünyanın birçok yerinden bu gaye-i hayal etrafında insanlar bir araya geldi.

İç Sesimizin en uzun soluklu takipçilerinden birisi olan ve Almanya’dan katılan Faruk'a sorduk, izlenimlerini şöyle aktardı: Biri şarkta, biri garpta, tanımadığım hocalarla fisebilillah bir araya geliyoruz, manevi bir güç oluşuyor, şarj oluyoruz. Ben her gün Risale okumayı iç sesimizde sevdim. İnsanın hayatına tevafuk eden bölümlere gelince duygulanan hocalarıma şahit oldum.

İç Sesimize New Jersey'den katılan Sevinç ise şunları söyledi: İç ses okumaları insanın konsantre olmasını sağlıyor, tek başına okumalar yaparken insan paragraftan kopabiliyor fakat beraber okuma yapılınca başka ayrıntıları görebiliyoruz. İkinci olarak uhuvvet ortamı oluşuyor. Tanımadığınız insanların karakterlerini okuma esnasında tanıma imkânı bulabilirsiniz. Ayrıca sabrı öğretiyor, başkalarının okuma hızına tahammül ederek, ‘bir an önce bitsin de gidelim.’ düşüncesinden sıyrılarak, hakkını vererek okumaya yaklaşıyoruz.

18 yaşındaki Azra'nın ifadelerine bakarsak: Daha önce de sabah namazı sonrası risale okumaya çalışmıştım ama bunu uzun soluklu başaramamıştım. Tek başına değil de birçok kişiyle birlikte gerçekleştirmenin teşvik edici bir güzelliği var. Başkalarının okuma yaptığını bilmek, uyumayı tercih etmeyi zorlaştırıyor ve beni de okumaya sevk ediyor. Ayrıca, sabah vakitlerinde okunan Risale-i Nur'un derinliği ve güzelliği bambaşka...

Kazakistan'dan Ay ise: Benim için en önemli olan susamış soluğuma nefes olması. Okumalarımızda mekânın, zamanın, günlük meşguliyetlerin, dünyevi telaşların hatta zor sağlık şartlarının bile engel olmayacağını görüyorum. Risaleleri farklı seslerden dinlemek hem hayal dünyamı genişletiyor hem de konsantrasyonumu arttırıyor.

Mozambik’ten Büşra: İç ses okumaları sabahın seher vaktinde günlük koşuşturmaya başlamadan, kuş sesleri eşliğinde inci tanesi gibi kıymetli oluyor okumanın her satırı.  Hep beraber okudukça başkasını dinlerken hem tefekkür ettiriyor ve kendini açmaya başlıyor.  “Bazen bir saati bir sene ibadet hükmüne geçen tefekkürî olan ibadeti yapmaktır.” Dedirtiyor. Sadece manevi olarak katkısı olmadı, aynı zamanda çok güzel dostluklarımız da oldu. Artık farklı ülkelerden tanımadığımız ama görmeden, kalben sevdiğimiz arkadaşlarımız var. Düşmanla beraber sahrâ, bir fincan kadar dar; ahbapla beraber iğne deliği, bir meydan kadar geniştir.

Sözün özü, bir ders halkası oluşmuş, insanlar şevk ile okuyor. Bu tesanüd inşallah semeresini verecek. Üstadımızın şu ifadesini hatırlamamak elde değil. “Evet, velâyetin kerâmeti olduğu gibi, niyet-i hâlisanın dahi kerâmeti vardır. Samimiyetin dahi kerâmeti vardır. Bâhusus lillâh için olan bir uhuvvet dairesinde ki kardeşlerin içinde, ciddî, samîmi tesânüdün çok kerâmetleri olabilir. (Mektubat)”. İnşallah bu tesanüdün kerameti olarak iman hakikatleri intişar edecek ve dünyanın dört bir yanında sulh adacıkları göreceğiz.

İç sesimiz sabah buluşması, Discord, 16 Mayıs 2024 - Foto: Fatih Morca

(Fatih Morca)


Hac Vazifesini Yerine Getirecekler Hac ve Umre Sertifikası ile Hazırlanıyor

Üçüncüsü düzenlenen “Hac ve Umre Sertifika Programı” diğer yıllardan farklı olarak bu sezon çok heyecanlı anlara sahne oluyor. Geçen iki yılda seminer programına katılanlar arasında o yıl için hac ibadetine gidecekler bulunmamıştı. Bu yıl ise yaklaşık 15 katılımcının hac ibadeti yapacak olması diğer katılımcıları ve ders veren hocaları heyecanlandırdı. Bu heyecanın sebebi teorik bilgilerin pratiğe dökülüyor oluşu. RGS geçen yılın ders kayıtlarını Hac ibadetini yapacak öğrencilerin istifadelerine sundu ve 10 saatlik bir program ilave etti. 2024 yılında Hac ibadetini yapacaklar için ilave edilen dersler tamamen hac pratiklerinden ibaret olacak ve hacı adaylarını maddi ve manevi ibadete hazırlayacak. Evlerinden çıkacakları andan başlayarak dönünceye kadar tüm noktalarda neler yapmaları gerektiği gibi hac ibadetine dair tüm detayların pratikleri de anlatılmış olacak. Hac ve Umre Seminerine bu çerçevede ihram yasakları, Mescid-i Haram ve Kabe-i Muazzama’da dua mekanları, Medine-i Münevvere’de dua mekanları gibi 10 saatlik ek dersler ilave edildi. Tüm hacca gidecek katılımcılarımızın haccı mebrur olsun. Allah (cc) gitmek isteyenlere bir an önce hac ve umrede olmayı nasip etsin. Amin.

(Necati Mert)


FoR Yaz Seminerleri Başladı

Üye ve gönüllülerimizin heyecanla beklediği Friends of Respect Yaz Seminerleri 21 Mayıs’ta başladı. Merak edenler için yaz döneminde açılan dersler şunlar:

  • Canva Eğitimi
  • Video Montaj Eğitimi
  • Seslendirme Eğitimi
  • Yapay Zeka Eğitimi

RGS mezunlarının kişisel gelişimlerine katkı sunmak için FoR ve IJA (International Journalist Association) ortaklığıyla düzenlenen derslerin ilk ayağına gösterilen ilgi memnuniyet verici. Kayıtları devam eden Seslendirme ve Yapay Zeka Eğitimleri ise 24-30 Haziran haftasında başlayacak. Bu seminerlere katılarak Respect bünyesindeki faaliyetlerinizin kalitesini artırmak istiyorsanız buradan kaydolabilirsiniz:


Respect Graduate School Yaz Seminerleri Başladı

Respect Graduate School’un Sürekli Eğitim ve Sertifika Programları Departmanı bünyesinde açılan yaz seminerleri başladı. Oryantasyon haftasını 13 Mayıs’ta başlatan Mesnevi Dershanesi ve Hac ve Umre Sertifika Programı, ve 18 Mayıs’ta bağlayan Aile Okulu’nun Aile Hayatımız programının yanısıra bir dizi bağımsız yaz semineri de Haziran ayı içinde başlayacak.

Risale-i Nur’un dört ana eserini derinlemesine inceledikten sonra Nurların fidanlığına yönelin Risale-i Nur Okulu, Mesnevi Dershanesi’ne 130 öğrenci kaydıyla başladı. Mesnevi Dershanesi’nin önemli bir yeniliği de Bediüzzaman’ın Mesnevi-i Nuriyesi ile Hazreti Mevlana’nın Mesnevi-i Rûmîyesini birlikte okuyan özel oturumlarının olması. Zihin haritaları, özetler, kahootlar ve podcast çalışmalarıyla şenlenen Mesnevi Dershanesi 3 Ağustos günü yapılacak mezuniyet töreniyle sona erecek. Mesnevi Dershanesi’ne kayıt yaptıramadıysanız, hiç değilse Friends of Respect YouTube kanalında yayınlanan zihin haritalarını ve ilişkili içerikleri takip etmenizi tavsiye ediyoruz: youtube/@FriendsOfRespectTR

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Hac ve Umre Sertifikası Programı da diğer yıllardan farklı bir heyecan yaşıyor. Programımız ilk defa katılımcılarının yarısını şimdiden hac yolcusu yapmış durumda. Daha önceki yıllarda seminerlerimize katılanların arasından o yıl içinde hacca giden bulunmamışken, bu yılın öğrencileri arasında 15 kadar hac yolcusu katılımcımız bulunuyordu. Teorik bilginin anında pratiğe döküleceği böylesi bir tecrübe sadece hacı adayı öğrencilerimizi heyecanlandırmıyor. Seminer yönetimi bu öğrencilerimize destek olmak için geçen yılın ders kayıtlarını ulaşıma açtı ve ders programlarına 10 saatlik takviye ders ilave etti. Bu sene Kutsal Mekanlarda bulunacak Respect Graduate School öğrencilerini tebrik ediyor, kendilerine Hacc-ı mebrur temenni ediyoruz.


Gönül Nağmeleri Kampının İkincisi 1 Haziran’da!

Haziran ayını Altın Neslin vasıflarını konuşacağınız bir kampla başlatmaya ne dersiniz? Respect Graduate School’un mezunlar derneği Friends of Respect (FoR) tarafından düzenlenen Gönül Nağmeleri Kampı’nda yapabilirsiniz bunu. 1 Haziran Cumartesi günü YouTube’dan canlı olarak yayınlanacak kampta Rıdvan Kızıltepe, Kerim Balcı, Asuman Çelik ve Numan Yılmaz Yiğit yorumcu olarak görev alacak. Katılımcılarının 1975 ve 1977 yıllarında gerçekleşmiş Zonguldak ve Çorum Altın Nesil Konferanslarından seçilmiş bölümleri izleyeceği Gönül Nağmeleri Kampı, Fethullah Gülen Hocaefendi’nin Altın Neslin vasıfları içinde saydığı muhabbet ve aşk, çile, hamle insanı olma ve nihayet muhasebe konularını ele alacak. Yarım asır önce gerçekleşen Altın Nesil Konferanslarının canlı şahitlerinden Rıdvan Kızıltepe bu konferansların Fethullah Gülen Hocaefendi’nin hayat ve davasındaki yerini işleyecek. Kerim Balcı, Altın Nesil Konferanslarında işlenen ideal neslin vasıflarından 1994 Ruhumuzun Heykelini İkame Ederken yazısında işlenen Yeryüzü Mirasçılarının Vasıfları’na geçişi ele alacak. Kalbin Zümrüt Tepeleri dersleriyle tanıdığımız genç simalardan Asuman Çelik Altın Neslin vasıflarının izini Kalbin Zümrüt Tepeleri’nde ararken, eğitimci Numan Yılmaz Yiğit Hocamız da Altın Neslin vasıflarının Hocaefendi’nin eğitim felsefe ve pratiğindeki yerini anlatacak.

1 Haziran 2024 Cumartesi günü gerçekleşecek Gönülden Nağmeler Kampı New York saatiyle 1:30pm’de (Berlin saatiyle 19:30) başlayacak. Kamp Friends of Respect’in YouTube kanalında canlı izlenebilecek. Friends of Respect’in bir önceki Gönülden Nağmeler Kampı 4 Mayıs tarihinde Hocaefendi’nin seçme hutbelerinin dinlenip yorumlandığı bir kamp olmuştu. Gönülden Nağmeler Hizmet Hareketi mensuplarının Hocaefendi’nin sesli ve görsel eserleriyle olan ilişkisini canlı tutmaya çalışıyor.

GÖNÜLDEN NAĞMELER: Altın Nesil Konferansları
Altın Nesil KonferanslarıAltın Nesil Konferanslarının Fethullah Gülen Hocaefendi’nin hayatındaki yeriAltın Neslin Vasıflarından Yeryüzü Mirasçılarının Vasıfl…

Kaçırmayın!

  • HizmetWiki’nin her hafta yeni bir Pırlanta eserin özetini yayınladığı Pırlanta Özetler bölümünü kaçırmayın:
Pırlanta Okumayı Teşvik için Pırlanta Özetleri Yayında!
RespectGS Risale ve Hizmet Araştırmaları bünyesinde çalışmalarına devam eden bir grup gönüllü tarafından hazırlanan Pırlanta Özetleri’nin ilk örneklerini blog’umuz üzerinde herkese açık olarak sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Pırlanta Özetleri, Fethullah Gülen Hocaefendi’nin kitaplarını…
  • 22-23 Haziran tarihlerinde yapılacak Yapay Zeka Etiği Divanına hala kaydolmadıysanız kayıtlar devam ediyor. Bilgi ve kayıt için:
Yapay Zeka Etiği Divanına Davetlisiniz!
Yapay zekaya aklıselim yaklaşımı müzakere etmek amacıyla 22 Haziran günü davetlisiniz!
  • Genç arkadaşlarımızdan Çağrı Adil’in Münih’te ziyaret ettiği Close Enough fotoğraf sergisi hakkında kaleme aldığı blog yazısını kaçırmayın:
13 Kadın Magnum Fotoğrafçısının Sergisi ‘Close Enough’ Ziyarete Açıldı
Magnum Photos’un ortak kurucularından olan Robert Capa’nın “Fotoğrafınız yeterince iyi değilse, yeterince yakın değilsinizdir.” sözünü slogan edinmiş ‘Close Enough’ sergisi 24 Nisan’da Münih’te ziyarete açıldı. 13 kadın Magnum fotoğrafçısının güncel çalışmalarını barındıran serginin 21 Temmuz’a kada…
  • Henüz abone değilseniz YouTube kanalımıza abone olmanızı ve çevrenizi de bu konuda teşvik etmenizi rica ederiz:
Friends of Respect
Friends of Respect, hayatlarının herhangi bir evresinde Respect Graduate School’un derslerine katılmış mezunların aidiyet duygularını güçlendirerek, ömür boyu öğrenme serüvenlerine katkıda bulunmayı ve Respect Graduate School’un ilim ve irfan geleneğini sürdürme misyonunu üstlenen bir dernektir.