Demokrasi ve Katılımcılık Divanı'na Davetlisiniz

Demokrasi ve Katılımcılık Divanı'na Davetlisiniz
Photo by Element5 Digital / Unsplash

Hizmet’in öne çıkan on iki değerinin içinde de “insana ve insan haklarına saygı”, “hukuka ve kanunlara saygı”, “sivillik ve bağımsızlık”, “çoğulculuk, farklılıklara ve kutsallara saygı” ve “aktif vatandaşlık ve toplumsal katkı” gibi maddeler yer almıştır. “Sivillik ve Bağımsızlık” başlığının altında “Hizmet Gönüllüleri aktif, katılımcı vatandaşlığa ve demokratik kültürün özümsenmesine önem verirler, katılımcılarının bireysel siyasi tercihlerine saygı duyarlar. Dinin siyasi bir ideoloji haline getirilmesini veya siyasete alet edilmesini reddederler.” ifadesi geçmektedir.

Gerek bu vizyon, gerekse bu değerlerin tamamı demokratik değerlerin özümsenmesi, demokrasinin karşı karşıya olduğu popülizm, yabancı düşmanlığı, seçim manipülasyonları ve seçim yoluyla iktidara gelen ve iktidarlarını güçlendiren otoriter liderler gibi sorunlara karşı çözüm üretilmesi, demokrasinin toplumun bütün kesimlerinin ihtiyaçlarına, bu arada manevi arayışlarına da cevap verebilmesi gibi konularda Hizmet katılımcılarına vazifeler yüklemektedir.

Respect Graduate School bünyesinde 3 Eylül 2023 günü düzenlenecek olan Demokrasi Divanı toplantısında bu vizyon ve değerler anlaşılmaya çalışılacak.

Açılış konuşmasını değerli ilim insanı Prof. Dr. Kemal Özden'in yapacağı Divan’da ana makale Prof. Dr. Şammas Salur tarafından “Demokrasiye Katkının Reel Anlamı ve Hizmet Hareketi Örnegi” isimli makalesi, cevabî makaleler ise Doç. Dr. Kezban Karagöz, Dr. Bülent Keneş ve Dr. Mahmut Akpınar tarafından hazırlanıp sunulacak. Aralarında tanıdık simalar ve alanında uzman kişilerden oluşan yaklaşık otuz kişilik bir müzakereci kadrosu ve sizlerin de katkı ve katılımları ile adeta demokratik bir şölen yaşanacak.

Ayrıca Divan’a Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’nin konu ile ilgili görüşlerinin olduğu video gösterimi, ödüllü Kahoot yarışması ve bu gibi bir dizi ilgi çekici ve bilgilendirici sunumlar da eşlik edecek.

Demokrasi ve Katılımcılık Divanı’na katılmak için kaydınızı Zoom üzerinden yaptırabilirsiniz.