FoR'dan Haberler - Temmuz 2024

FoR'dan Haberler - Temmuz 2024
TL;DR: Yapay Zeka Etiği Divanı sonuçlandı ve Sonuç Bildirgesi yayınlandı, Gönülden Nağmeler Kampının üçüncüsü 7 Temmuz'da, Tefakkuh Okulu'ndan ücretsiz Arapça'ya Giriş dersleri, Yusuf Bayram hocamızı evinde ziyaret ettiğimiz ropörtajımızı mutlaka okuyun, Sözler Dershanesi külliyatı bitirme yolunda; and lastly, Youth Empowerment Divan is due on 7th September, registrations are open!

Yapay Zeka Etiği Divanı Başarıyla Sonuçlandı

Altı resim arasından yapay zeka ile üretileni bulunuz.

22-23 Haziran 2024 tarihlerinde gerçekleştirilen Yapay Zeka Etiği Divanı toplamda 500’e yakın katılımcının katkılarıyla sonuç bildirgesini hazırladı. Hizmet insanlarının Yapay Zeka Etiği konusunda kendilerini nasıl geliştirebilecekleri, Yapay Zeka’nın yanlış kullanımlarına karşı alınabilecek tedbirler ve Yapay Zeka’nın etkin ve ahlaki kullanım yollarının tartışıldığı programda Prof. Dr. Abdullah Demir, Dr. Zeynep Orhan, Dr. Sezai Sablak, Ahmet Yücel, Hasan Yıldız, Burak Haylamaz LL.M., Yunus Elmas ve Süreyya Sevde LL.M.’in makaleleri sunuldu. Sonuç bildirgesinin çift dilli olarak yayınlanmak üzere hazırlanmakta olduğu Yapay Zeka Etiği Divanı’nın gerçekleşmesinde emeği geçen Divan Koordinatörü Emine Eser, Yapay Zeka Etiği Divanı Koordinatörü Abdurrahman Can, Divan Moderatörü Dr. Hasan Ahmet Gökçe, ve raportör ve araştırma görevlisi olarak çalışan arkadaşlarımız Ahmet Deniz, Ahmet Yücel, Beyza Nur Uğur, Çağrı Adil, Meryem Köken, Nur Sena Alıcı ve Serra Çakır’a ve isimlerinin anonim kalmasını isteyen diğer gönüllülerimize candan yürekten teşekkürler.

Yapay Zeka Etiği Divanı’nın Sonuç Bildirgesine buradan (İngilizce'sine ise buradan), Divan materyallerine ise HizmetWiki üzerinden ulaşabilirsiniz:

(Kerim Balcı)


Gönülden Nağmeler Kampının Üçüncüsü 7 Temmuz'da

Respect Graduate School’un mezunlar derneği Friends of Respect (FoR) tarafından düzenlenen, Hizmet Hareketi mensuplarının Hocaefendi’nin sesli ve görsel eserleriyle olan ilişkisini canlı tutmaya yönelik bir çaba olan Gönülden Nağmeler Kampı'nda bu ay 1977 yılına ait Çocuk Terbiyesi vaazlarının değerlendirilmesi yapılacak. 7 Temmuz Pazar günü YouTube’dan canlı olarak yayınlanacak kampta Prof. Dr. Ali Yurtsever, Dr. Adem Akıncı, Nurcihan Tahmilci ve Fatma Yıldız Kurt yorumlarıyla bizlerle olacak. Kamp boyunca katılımcılara çocuk terbiyesi vaazlarından seçilmiş çeşitli videolarla, çocukların zikzakları karşısında anne babaların duruşu, çocuklara dini değerlerin öğretilmesi, felsefe ve Kur’an medeniyetlerinin kıyaslanması ve Kur'an ahlakıyla çocuk yetiştirmek konularına dair değerli bilgiler sunulacak. Prof. Dr. Ali Yurtsever, Hocaefendi'nin çocuk terbiyesi anlayışının teoriden pratiğe nasıl yansıdığını anlatacak. Dr. Adem Akıncı ise çocuklara iman esaslarının öğretilmesi konusunda etkili yöntemler sunacak. Nurcihan Tahmilci, Hocaefendi’nin çocuk terbiyesi konusundaki tavsiyelerini ve çocuk pedagojisinin ne dediğini bizlerle paylaşacak. Fatma Yıldız Kurt, çocuklara yaşayarak öğretmenin ve örnek olmanın önemini vurgulayacak.

7 Temmuz 2024 Pazar günü gerçekleşecek Gönülden Nağmeler Kampı New York saatiyle 11:30am’de (Berlin saatiyle 17:30) başlayacak. Kamp, Friends of Respect'in Youtube kanalında https://youtube.com/live/sk-x15zDX0Q?feature=share linkinden canlı izlenebilecek.


Tefakkuh Okulu'ndan Ücretsiz Arapça'ya Giriş Dersleri

8 Temmuz'da başlayacak kamp niteliğinde 4 hafta boyunca sürecek olan dersler tamamen ücretsiz olup haftada 1 gün 1'er saat katılımı gerektirecek. Kursa katılan Respect Gönüllüsü kişiler derslere katılmaya ve günde 3 saat yazarak ders çalışmaya söz vermiş kabul edilecekler. İki ay içinde kitap okuma seviyesine getiren programa kaydolmak için tıklayın: https://forms.gle/G7eyBsLKYYrWEhrU6


Yusuf Bayram Hocamızdan Tavsiyeler Aldık

Mesnevi Dershanesi öğretim görevlisi Yusuf Bayram hocamızı evinde ziyaret ettik. Fatih Morca tarafından gerçekleştirilen röportajda, derslerden ilhamla yer yer aklımıza takılan soruların cevaplarını bulacaksınız.

Muallim-talebe ilişkisini yakalayıp bağ kurmanın ve feyiz kaynaklarından azami derecede istifade edebilmenin yollarını aradığımız röportajımızı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Yusuf Bayram ile Ropörtaj
Respect Risale Okulu olarak hocalarımız ile güzel bağlar geliştirdik. Şimdiye kadar derslerimize katılan hocalarımız ile kalbi bir bağ yakaladık, onlarla beraber bir marifet-i ilahiye yolculuğu yapmaya devam ediyoruz. Fatih Morca, öğretim görevlilerimizden Yusuf Bayram hocamızı evinde ziyaret etti.

Şualar Dershanesi AI albümünden bir görsel - Ay Hoca

Sözler Dershanesi Külliyatı Bitirme Yolunda

Sözler Dershanesi ile başlayan; Lemalar, Mektubat ve Şualar’ın devamı olan Mesnevi Dershanesi ‘İç Sesimiz’ ve ‘Frekans’ gibi programlar ile katılımcılara devamlı etkileşimin olduğu, samimi bir ortam sunuyor. Toplam 10 hafta sürecek dershanenin 3 Ağustos’ta mezuniyet programı ile sonlandırılması planlanıyor.

Mesnevi Dershanesi, sunucuları üzerinden katılımcılara sunduğu ortam ve projeler ile özgünlüğünü koruyor.

  • Hz. Üstad’ın "Hz. Mevlâna, benim zamanımda gelseydi, Risale-i Nur'u yazardı. Ben de Hz. Mevlâna zamanında gelseydim, Mesnevi'yi yazardım” sözünden hareketle seçilen kavramların Mesnevi-i Şerif ve Mesnevi-i Nuriye'deki ele alınışları karşılaştırılyor.
Genç Seyyah Projesi İçin Yapay Zeka İle Hazırlanan Görsellerden Bir Tanesi - Görsel: Ay Hoca

Bu dönem en dikkat çeken projelerden birisi editörlük ve yazarlığını Seyit Nurfethi Erkal’ın yaptığı ‘Genç Seyyah’ audiobook projesi. Dr. Yılmaz Seçkin’in yönetmenliğini yaptığı projenin metinlerini Muhammed Mutlu seslendiriyor ve video, kurs katılımcılarının yapay zekâ ile oluşturduğu görsellerden veya kendi çektikleri fotoğraflardan hazırlanıyor.

Bu dönem başlayan projelerden bir diğeri ‘Frekans’ buluşmaları. Nur Sena Hoca’nın sunuculuğunu yaptığı projede geçtiğimiz ay Doç. Dr. Ali Karatay, Emine Eroğlu, Dr. Ömer Kuru ve Uzman Psikolog Aslı Baran konuk alındı. Bu buluşmalarda öğretim görevlisi hocalarımızı daha yakından tanıma fırsatı elde edildi.

(Mesnevi Dershanesi rehber ekibinden, Çağrı Adil)

Youth Empowerment Divan (in English)

Join us to discuss the empowerment of youth in Hizmet. The questions will include, among others:

  • Is Hizmet getting old?
  • Did Hizmet lose touch with the Youth?
  • What are the barriers in front of Youth participation in Hizmet activities?
  • What can be done to encourage more youth participation?

Mark your calendars for 7th September, register from the link below!

Welcome! You are invited to join a meeting: YOUTH EMPOWERMENT DIVAN. After registering, you will receive a confirmation email about joining the meeting.
Join us to discuss the empowerment of youth in Hizmet. The questions will include, among others: - Is Hizmet getting old? - Did Hizmet lose touch with the Youth? - What are the barriers in front of Youth participation in Hizmet activities? - What can be done to encourage more youth participation?

Kaçırmayın!

Friends of Respect
Friends of Respect, hayatlarının herhangi bir evresinde Respect Graduate School’un derslerine katılmış mezunların aidiyet duygularını güçlendirerek, ömür boyu öğrenme serüvenlerine katkıda bulunmayı ve Respect Graduate School’un ilim ve irfan geleneğini sürdürme misyonunu üstlenen bir dernektir.
Risale&Hizmet Araştırmaları Merkezi (@friendsofrespecttr) • Instagram photos and videos
2,270 Followers, 40 Following, 216 Posts - See Instagram photos and videos from Risale&Hizmet Araştırmaları Merkezi (@friendsofrespecttr)